Grad Sidnej se prebacuje na 100% zelenu energiju

Grad Sidnej sada za snabdevanje u potpunosti koristi obnovljivu energiju proizvedenu iz vetroparkova i solarnih elektrana u australijskoj državi Novi Južni Vels.

Svi javni objekti u Sidneju – uključujući ulična svetla, bazene, sportske terene, depoe, zgrade i istorijsku gradsku kuću u Sidneju – sada će raditi na 100% obnovljivoj električnoj energiji koja se dobija iz lokalnih solarnih elektrana i vetroparkova. Prekidač je deo dogovora sa 60 miliona australijskih dolara (41,5 miliona američkih dolara) sa trgovcem električne energije Flow Power, najvećim samostalnim ugovorom o zelenoj energiji saveta u Australiji.

Projektom se predviđa da će grad uštedeti do pola miliona dolara godišnje tokom narednih 10 godina, a smanjiti emisiju ugljenika za oko 20.000 tona godišnje – što je ekvivalent potrošnji energije više od 6.000 domaćinstava, prenosi PV Magazine. Grad je izračunao da će ovim ugovorom koji ističe 2030. imati smanjenje emisije od 2024. za 70%, šest godina ranije.

„Mi smo usred klimatske krize. Ako želimo smanjiti emisiju i povećati sektor zelene energije, svi nivoi vlasti moraju hitno preći na obnovljive izvore energije, „rekao je u sredu gradonačelnik Sidneja Klover Mur.

Ugovorom o kupovini električne energije obuhvataju se gradski izvori obnovljive energije iz solarne farme Bomen od 120 MW u Vaga Vaga, vetroelektrane Safir od 270 MW u blizini Inverel-a i solarne farme od 3 MW Soalheven, neprofitne kompanije, solarne šeme u vlasništvu zajednice blizu Novre na jugoistoku obale Novog Južnog Velsa. U sporazumu će biti tri četvrtine gradske potrošnje dobijene iz vetra i jedna četvrtina od sunca.

„Ovo je značajno dostignuće za grad Sidnej. Ako organizacije mogu da slede korake grada, budućnost bez ugljenika je ostvariva“, rekao je direktor kompanijeFlow Power Metju van der Linden. „Grad je direktno uključen u ove obnovljive projekte, potez koji podržava integraciju obnovljivih izvora energije u sistem.“

Jedan od prvih projekata u Australiji za instaliranje dvostranih panela, na solarnoj farmi Bomen počeo je predaju energije u mrežu u martu. Projekt je prošle godine postao vlasnik infrastrukture elektroenergetske mreže Spark Infrastructure, u glavnom strateškom preokretu kompanije ka posedovanju obnovljivih izvora energije. Pored AJN-a sa Flow Power-om, projekat Bomen ima i drugu AJN-u sa Westpac-om, kao deo opredeljenja banke za stoprocentnim obnovljivim izvorima energije.

Drugo solarno postrojenje obuhvaćeno ovim sporazumom, projekat Soalheven solar razvija kompanija Flow Power u partnerstvu sa lokalnom grupom Repower Shoalhaven, neprofitnim društvenim preduzećem koje razvija solarne projekte u zajednici. Uz troškove izgradnje od blizu 5 miliona australijskih dolara, obalna solarna farma će pružiti dodatna ulaganja regionu i pružiti lokalne mogućnosti zapošljavanja tokom izgradnje i rada. Projekat će proizvesti dovoljno energije za napajanje blizu 1.000 domova Novog Južnog Velsa.

„Soalheven solarna farma ne bi mogla postati aktivna bez gradske investicije. Partnerstvom sa ovim projektom stvaramo lokalne poslove i pomažemo da se sektor obnovljivih izvora poveća, “rekao je član Bob Hajvard, u ime kompanije Repower Shoalhaven.

Inicijative za efikasnost

Grad je od 2016. godine ulagao u inicijative za energetsku efikasnost, poput ugradnje solarnih panela na krovovima i LED rasvete, što je napravilo značajne uštede za Poreske obaveznike. Na primer, zamena 6.500 uličnih svetala sa LED-ovima uštedela je 800.000 australijskih dolara godišnje.

Grad je takođe instalirao solarne panele na više od 30 svojih kancelarijskih zgrada, bazena, biblioteka i društvenih centara, uključujući sidnejske pijace (8,594 panela), Endru (Boj) Čarlton bazen (85 panela), gradska dvorana u Sidneju (240 panela), Redfern Oval (211 ploča), zgrada australijske pošte u ulici Klivlend (1000+ panela), biblioteka Suri Hils (32 panela), kao i Međunarodni kongresni centar u Sidneju u luci Darling, u kome na domovima ima 520kW solarnih instalacija. U luci Darling, solarni paneli su u vlasništvu članova šire javnosti.